kolmapäev, 4. aprill 2012

tossude ja taldade keemiast

ma alustan kaugemalt.
ühe väga hea sõbranna õde õpib tartus küünetehnikuks ja tal oli vaja eile modelli, kellele teha maniküüri-pediküüri. muidugi, kes siis ei tahaks tasuta mitmetunnist hooldust :P aga selle nimel pidin hommikuse ujumistrenni palju lühema tegema ja otsustasin, et õhtul sörgin lisaks.
sõrmeküüned on ka seda värvi ;)
umbes 19 paiku võtsin ette oma lemmikraja - emajõe kallast mööda tähtvere spordipargi kanti. jummalast ilus oli! lodjakoja juures oli jõgi nii lai ja tüüne, polnud ühtegi pinnavirvendust. madal selge päike tegi valguse lihtsalt suurepäraseks! 
kogu jutu idu on aga selles, et sörkisin ja tunnetasin oma jalgu. viimased 3 paari jooksutosse on mul kõik olnud asics. nimbus 10 oli täitsa hea ja kallis toss, aga nende ajal tekkiski mul parema jala ahhilkaprobleem. läksin arsti juurde ja seal tehti spets tallad, mis panin nimbuste sisse. kui Jooksupartner käis kord oma aparaatidega tartus, siis selgus, et mu jalale on palju tuge vaja, sobiksid hoopis asics gt-2120. siis jooksin tükk aega nii, et 2120+spets tallad. hüppeliiges ei olnud kunagi valus, aga probleeme oli parema sääremarjaga. paar kuud tagasi käis Jooksupartner jälle külas, vaatas mu jalgu ja ütles, et väga ilus. võiks vahetada tossude vastu, mis on kergemad ja ei paku jalale enam nii palju tuge. ostsingi asics cumulus 13. laupäeval jooksin esimest korda uute tossudega ja originaaltaldadega. säärelihased ei andnud endast üldse märku, küll aga parem hüppeliiges oli peale 2-tunnist sörki valulik. eile panin uute tossude sisse vanad spets tallad ja tulemus järgmine: hüppeliiges mõnus ja korras, aga parem säärelihas natuke kange ja valulik. kui näpu vahel mudida, siis asics originaaltald on palju pehmem ja õhem kui spets tald. nendega joostes on päkaosa kuidagi tundlik ja väsib kiiremini ära.
keemia on kummaline asi, eh?

3 kommentaari:

 1. Pikk ja keeruline lugu nende tossudega :D
  panen samasuguse vastu! :P

  Ise ei kasutaks üldse sisetaldu, need on "saatanast" st mul on olnud aga teevad asja hullemaks, kuna jalg läheb neid kasutades liiga mugavaks ja need lõppkokkuvõttes hoopis rõhutavad probleemi.
  Aga, arvestame, et kasutad neid, siis küsiks, kas testid tegid ilma sisetaldadeta? kui nii, siis sisetaldade lisamisega võisid hoopis "sassi" ajada asja ja toss ei pruugi enam sobida. testi tehes peaks olema jalas otsitav toss ja tallad kui nendega kavatsed jooksma hakata. võib juhtuda, et sama toss lisataldadega enam ei sobi sulle. alati tuleb testida täisvarustuses :D:P
  teine asi, et lisasietallad on tehtud enamasti sinu jala ehituse järgi st. et toss, mida kasutad, peaks olema võimalikult sileda põhjaga, muidu kaob asja mõte ära, kuna üks (toss) mõjub oma kumerustega ühtemoodi ja teine (tald) teistmoodi ning tulemus on täiesti vale.

  Achilleuse valude vastu aitas lisaks minu puhul ka see, et uutel tossudel lõikasin/lõikan kannaosa kõvasti madalamaks, et see ei käiks kõõlusele peale. peale seda asi poole parem ja tossud ka kergemad :P

  kuna viimasel ajal jooksen üldse minimalistlike ja väga kergete ning tasase põhjaga tossudega, siis on kõik probleemid tänu sellele kadunud iseenesest üldse. taolistel on kannatagune osa piisavalt madal, et ei pea isegi enam lõikama ja jalad muutuvad tugevamaks.

  VastaKustuta
 2. Jutt jumala õige :) Proovimisega on muidugi ka see lugu, et lindil jooksed suht lühikest aega, trennid aga on teinekord mitu tundi pikad.
  Asics mulle seepärast sobibki, et hüppeliigesel on palju ruumi. Talla poolest oleks sobinud ka mingi New Balance mudel, aga sellel hakkas serv liigese vastu hõõruma.
  Aga kas sa üldse mitte mingeid taldu ei kasuta? Kas õmblused või miskid tallale haiget ei tee?

  VastaKustuta
 3. originaaltallad on ikka sees, enamasti on kergematel tossudel ühes tükist ka :P

  VastaKustuta